guide

Ievads

Languages:  de  el  en  es  fr  he  hr  id  is  it  ja  ko  lt  lv  my  ne  nl_BE  pt_BR  ro  ru  zh_CN  zh_TW 

Vai jūs ziniet precīzi cik liela jūsu nodokļu daļa tiek tērēta uz ielu apgaismojumu vai vēža izpētei? Kāds ir īsākais un skaistākais veloceliņš no jūsu mājām uz darbu? Un kāds sastāvs ir gaisam, ko elpojat pa ceļam? Kur jūsu reģionā ir vislielākās cerības atrast darbu un lielākais augļu koku īpatsvars uz iedzīvotāju? Kad jūs varat ietekmēt lēmumus par jautājumiem, kas jums ļoti rūp, un ar ko par to runāt?

Jaunās tehnoloģijas devušas iespēju sniegt pakalpojumus, kas atbild uz šiem jautājumiem automātiski. Lielu daļu datu, kas nepieciešami, lai atbildētu uz šiem jautājumiem, apkopo valsts pārvaldes institūcijas. Tomēr, bieži vien vajadzīgie dati vēl nav pieejami ērti lietojamā formā. Šī grāmata ir veltīta tam kā izmantot oficiālās un citas informācijas potenciālu, lai radītu jaunus pakalpojumus, lai uzlabotu iedzīvotāju dzīvi un dotu iespēju valdībai un sabiedrībai darboties labāk.

The notion of open data and specifically {term:open government data} - information, public or otherwise, which anyone is free to access and re-use for any purpose - has been around for some years. In 2009 open data started to become visible in the mainstream, with various governments (such as the USA, UK, Canada and New Zealand) announcing new initiatives towards opening up their public information.

Šī grāmata skaidro ‘atvērto datu’ principus, īpaši saistībā ar valsts pārvaldi. Tā parāda kā atvērtie dati rada vērtību un pozitīvi iespaido dažādas dzīves jomas. Vienlaikus ar ieskatu atvērto datu pamatos, rokasgrāmata sniedz konkrētu informāciju par to kā radīt atvērtos datus.

Mērķauditorija

Rokasgrāmata ir domāta plašai auditorijai:

  • tiem, kas nekad nav dzirdējuši par atvērtajiem datiem un tiem, kas sevi uzskata par pieredzējušiem ‘datu profesionāļiem’
  • valsts iestāžu pārstāvjiem un aktīvistiem
  • žurnālistiem un pētniekiem
  • politiķiem un programmētājiem
  • datu entuziastiem un tiem, kas nekad nav dzirdējuši neko par API.

Pārsvarā šobrīd apskatītā informācija ir saistīta ar datiem, kas ir valsts pārvaldes pārziņā. Tomēr, ar laiku autori plāno paplašināt to. Jūs esat laipni aicināti palīdzēt mums šajos centienos.

Rokasgrāmata ir domāta tiem, kam ir maza izpratne vai vispār nav zināšanu par tēmu. Ja jūs pamanāt kādu nepazīstamu žargonu vai terminu, lūdzu skatieties detalizēto glosāriju un BUJ (bieži uzdotie jautājumi) šīs rokasgrāmatas beigās.

Pateicības un autortiesības

Darba autori

Izmantotie avoti

  • Technical Proposal for how IATI is implemented. The IATI Technical Advisory Group led by Simon Parrish
  • Unlocking the Potential of Aid Information. Rufus Pollock, Jonathan Gray, Simon Parrish, Jordan Hatcher
  • Rokasgrāmatas autors somu valodā Anti Poikola
  • Beyond Access Report. Access Info and the Open Knowledge Foundation

Citi avoti